Abeceda kresťana

Otec Atanásios Mitilinaios: Je dovolené počúvať rockovú a ľudovú hudbu?

 Otázka znela: "Je dovolené počúvať rockovú hudbu?" [a] „Je ľudová hudba našej krajiny prijateľná pre naše náboženstvo? Ak áno, prečo?"

Čo sa týka rockovej hudby, deti, v predchádzajúcich rokoch som sa s vami rozprával opakovane a opakovane. Ale je v poriadku povedať jedno alebo dve slová. Čo sa týka rockovej hudby... boli o nej napísané špeciálne knihy a počúval som hudobné analýzy o tomto [žánri] hudby. Rocková hudba a, vo všeobecnosti, džez v širokom zmysle slova určite, nie sú nové. A týkalo sa to uctievania modiel, démonických síl. To je dôvod, prečo má táto hudba v sebe démonický prvok. Napriek tomu, ak počúvate tieto piesne, nie som si istý, kedy ich hrajú [v rádiu]. Počúval som ich veľakrát, je to hrôza, hrôza... čo presne tým myslím. Tieto [druhy] piesní nevyžadujú [typ] ‚čistého hlasu‘, ktorý sa kedysi vyžadoval od speváka. Nerešpektuje sa žiadne hudobné pravidlo. Tento [žáner] hudby má svoje vlastné pravidlá. Počúvate hlasy, ktoré vám pripomínajú prekliatych ľudí, ktorí sa mučia v pekle, a žiadajú o pomoc. Tieto hlasy sú chrapľavé. Zachrípnuté po cigaretách, drogách a človeku je ľúto poslucháčov, ktorí radi počúvajú takýchto ľudí (spevákov). Je to zvláštne, je to nevysvetliteľné. Znamená to, že ich umelecký talent, ich hudobný sluch bol zničený. Mnohokrát som to povedal mladým ľuďom.

Nesúhlasia a povedia: „Nie, je to veľmi krásna hudba a harmonická. Kde vidíte túto zvrátenosť hudobného zmyslu?"

"Neviem. Takto to vidím ja, myslím si to a veľa ľudí súhlasí."

 

Father Atanásios 2

 

Poviem vám tento praktický príklad. Ak preletí lietadlo a prelomí zvukovú bariéru, ľudia sú vystrašení, bábätká, dokonca aj zvieratá. Toto je dobre známe. Zvuky teda ovplyvňujú biológiu človeka. A tak ich aj umiestnili do farmy s kravami jazzovú hudbou, rockovou hudbu atď. a kravy prestali produkovať mlieko. Potom pustili klasickú hudbu a kravy vyprodukovali viac mlieka.Iste, deti, pre prípad, že by Orfeus ešte raz zišiel do Hádu, aby našiel svoju Eurydiku a hral rockovú hudbu, poslali by ho preč, lebo by rozčúlil všetkých v podsvetí. Povedzme si aj toto. Prosím, ak máte pochopenie, nepočúvajte túto hudbu. Potom sa pýtate, čo ak sú texty dobré a hovoria o rasovej diskriminácii, drogách. Čo hovoria na tieto veci? Hovoria za nich, (či) proti nim? Hovoria aj o AIDS. Prečo o týchto veciach hovoríme v pesničkách? Sú drogy a AIDS také príjemné, že ich premieňame na pesničky? Nemáme iné „texty“ piesní? Toľko krásnych textov z toľkých krásnych vecí života... alebo „vojna a mier atď.“ Nie, deti! Potom: „A čo texty, ktorým nerozumieme alebo sa nám zdajú byť ľahostajné, nevinné? Kto vám povedal, že hudba nie je ‚vozidlom nápadov‘, keď [nakoniec] začnete venovať pozornosť textom. Radi počúvate hudbu, ale v určitom momente sa začnete riadiť textom a to by bola pre vás katastrofa.

Čo sa týka ľudovej hudby na záver, sme dojatí, ak počúvame ľudovú hudbu: Kalamatiano, Tsamiko atď. v Ázii, Amerike, Afrike. Niečo vám však poviem. Budem hovoriť ako kresťan. Môžem vám povedať, že ako Grék som dojatý, keď počujem Kalamatiano alebo ľudovú pieseň. Dávajte však pozor... Budem sa s vami rozprávať ako s kresťanmi. Ten, kto sa rešpektuje ako kresťan a „má spiritualitu“, netancuje ani nepočúva nič z tohto [typu]  hudby. Akokoľvek to môže znieť tvrdo, je to skutočné.

 

https://www.youtube.com/watch?v=IcZxWDjLcGA