Články a knihy

EVOLUČNÁ TEÓRIA VYDÁVA HNUSNÝ SMRAD

—z knihy Môj starec Jozef Hesychasta

 

Keď starec Jozef ešte žil v skíte sv. Bazila, jedného dňa išiel do susedného chrámu navštíviť otca Gerasima. V ten deň tam náhodou zavítal aj istý laik zo sveta. Keď starec Jozef uvidel toho muža, pristúpil k nemu a povedal: "Máš chybu, vážny problém."

Laik sa opýtal: "Akú chybu mám?"

"Neviem," odpovedal starec Jozef. "Viem len to, že s tebou niečo nie je v poriadku."

"Môžeme zistiť, čo to je?"

"Nemôžeme to určiť teraz počas dňa. Ak chceš, príď dnes večer dolu do mojej chyže."

"Budem tam po polnoci, starče."

Vskutku, uprostred noci ho išli navštíviť laici. Začali sa rozprávať a nakoniec starec Jozef zistil, že táto osoba, ktorá získala vysokoškolský titul v teológii, napísala celú knihu na podporu Darwinovej teórie evolúcie druhov.

Starec Jozef mu poradil: "Keď chceš podporiť nejakú teóriu alebo názor, prečo nečerpáš zo spisov svätých otcov? Teória alebo názor je potvrdený, keď je potvrdený buď Svätým Písmom, alebo svätými a Boha-nesúcimi Otcami."

Teológ nakoniec priznal, že urobil chybu, keď veril tejto teórii. Potom požiadal starca Jozefa, aby mu povedal, ako vedel, že sa mýlil.

"Včera, keď som sa k tebe priblížil," vysvetlil starec, "pocítil som hnusný smrad a zacítil som nepríjemný zápach, ktorý z teba vychádzal, a z toho som si uvedomil, že s tebou nie je niečo v poriadku."

 

Svaty Jozef Hesychasta

 

https://www.youtube.com/watch?v=5o5bsxjG_CE