Články a knihy

Obyvatelia Slovenskej republiky poskytli pomoc Svätohorskej lavre

Poskytnutá pomoc nepomáha len fyzicky prežiť ľuďom, ktorí boli zasiahnutí vojnou, ale taktiež dáva nádej na mier v Donbasse.

Uviedol to metropolita Svätohorskej lavry Arsenij, vyjadrujúc vďaku pravoslávnym veriacim Slovenskej republiky, - o tomto informovala informačná sekcia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s odvolaním sa na press službu monastiera.

10. februára 2020 pravoslávne občianske združenie ZAUS zo Slovenskej republiky previedlo na účet Sväto-Uspenskej Svätohorskej lavry finančné prostriedky, ktoré budú použité na zabezpečenie všetkého potrebného pre deti a ich rodičov z Donbassu a Luhanskej oblasti, ktorí sú nútení žiť v Lavre.

V auguste 2019 správkyňa ZAUS-u Oľga Surmiková (narodená v Rovenskej oblasti na Ukrajine), jej manžel Jakub Surmik a taktiež ďalší členovia občianskeho združenia zaregistrovali verejnú zbierku s názvom Deťom Donbassu s cieľom pomôcť predovšetkým utečencom od vojny – deťom, ktoré našli svoje útočište v Svätohorskej lavre. Vo februári 2020 previedlo združenie na účet Svätohorskej lavry 2000 eur.

Podľa informácií Jakuba Surmika dary na účet Deťom Donbassu prichádzali od kňazov, obyčajných občanov Slovenska, Ukrajincov aj Rusov žijúcich na Slovensku, od všetkých tých, ktorí nie sú ľahostajní k osudu chudobných detí. Pripomíname, že v monastieri v tomto čase žije okolo 150 utečencov z Donbassu, z toho 50 detí, žijúcich v lavre, ktorá im plne zabezpečuje všetko potrebné.

Občianske združenie ZAUS zo Slovenskej republiky systematicky pomáha utečencom z Donbassu. V roku 2019 bola vďaka tejto organizácii vyzbieraná humanitárna pomoc a následne odoslaná na adresu lavry, doplňujú na webe Lavry.

V mene utečencov z Donbassu, detí a ich rodičov, a rovnako od bratstva Sväto-Uspenskej lavry hlboko ďakujeme slovenským priateľom, občianskemu združenie ZAUS, všetkým darcom, povedal predstaviteľ Sväto-Uspenskej Svätohorskej lavry, metropolita Svätohorský Arsenij.

Poskytnutá pomoc nepomáha len fyzicky prežiť zasiahnutým vojnou ľuďom, ale ma aj hlboký kresťanský zmysel, rodí nádej na mier a pokoj v Donbasse, za ktoré sa modlí bratstvo Svätohorskej lavry, aj všetci utečenci v nej žijúci. - doplňuje slová vladyku press služba.

Redakcia webu taktiež pripomína, že všetci, ktorí chcú pomôcť utečencom nachádzajúcich sa v lavre, tak môžu poslať financie na účty Svätohorskej lavry.

(Správa bola uverejnená na webových stránkach press služby Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi)

Link na originál článku na našom webe: https://zaus.sk/aktuality/11-my-v-mediach/14-2020-02-12-10-44-39

Doplnenie Jakuba Surmika: Naše občianske združenie ZAUS vykonávalo oficiálne zaregistrovanú verejnú zbierku od 1. augusta 2019 do 1. februára 2020. Zbierka bola požehnaná (blahoslovená) metropolitom Svätohorskym Arsenijom a archimandritom Lazarom. Vďaka všetkým darcom sa podarilo vyzbierať sumu 2000 EUR, ktorá bola prevedená na účet Svjatohorskej lavry. Naše združenie v pomoci utečencom vo Svätohorskej lavre nekončí. Už na jeseň sa pripravuje nová zbierka, ktorá má pomôcť našim bratom a sestrám, čo sa ocitli uprostred vojny a častokrát prišli o všetko. Viac informácií nájdete na našich webových stránkach www.zaus.sk alebo www.pravoslavie.sk.

Preložil a doplnil: Mgr. Jakub Surmik