Články a knihy

Svätý Ignác (Brjančaninov) o matematike, nekonečnosti a smrti

Ustanovenia o nekonečnosti pekelných múk sú vypožičané zo známej matematickej teórie o nekonečne. K tejto teórii sa často obraciame, aby sme čo najsprávnejšie a najpresnejšie vysvetlili vzťah stvorení (tvorov) k Stvoriteľovi, ktorý je v pravom zmysle nepochopiteľný a nevysvetliteľný. Ani jedna veda nie je schopná takéhoto vysvetlenia, okrem matematiky. Ona sama, dokazujúc nedobytnosť nekonečna ho pochopiť, dáva k nemu všetky čísla, teda všetky druhy stvorení (tvorov), do správneho vzťahu. Vesmír je číslo a všetky jeho súčasti sú čísla.

Čítať Ďalej

Svätý starec Philotheos Zervakos: kalendár nezachraňuje, ale pokánie áno

V dedine Parthenios žil mladý muž, ktorého niektorí staro-kalendáristi presviedčali, aby nechodil do chrámu, nechodil na spoveď, a neprijímal sväté Tajiny, keďže by bol prekliaty, pretože Liturgia alebo Tajiny sa nemôžu vykonávať podľa nového kalendára. Všetci, ktorí chodia do Cirkvi, (a) sú novo-kalendáristi, ak sa spovedajú, ak chodia (aj) na Prijímanie, aj tak všetci sú prekliati.

Čítať Ďalej

Svätý Nikolaj Velimirovič: O Bohom stvorenej nerovnosti

Boh vytvára nerovnosť; muži na to šomrú. Sú ľudia múdrejší ako Boh? Keď Boh vytvára nerovnosť, znamená to, že nerovnosť je múdrejšia a lepšia ako rovnosť. Boh vytvára nerovnosť pre dobro človeka, ale ľudia nevidia dobro vo svojej nerovnosti. Boh vytvára nerovnosť kvôli kráse nerovnosti, ale ľudia v nej nevidia žiadnu krásu. Boh vytvára nerovnosť z lásky, ktorá je nerovnosťou vzbudzovaná a udržiavaná, ale človek v nej lásku nevidí.

Čítať Ďalej

Slová sv. Jána Zlatoústeho z 5. storočia k oslávam Nového roka

Ak chcete mať úžitok zo začiatku nového roka, poďakujte Pánovi, že vás previedol cez toto obdobie roka. Zmerajte si čas svojho života a povedzte si: dni sa ponáhľajú a plynú, čas sa blíži ku koncu, veľkú časť našej cesty sme už prešli a čo sme urobili? Odídeme odtiaľto prázdni a zbavení každého dobrého skutku? Súd je za dverami a život sa nezadržateľne rúti k starobe...

Čítať Ďalej

Svätý Paisij a homosexuálny muž | Hora Atos | výpoveď priameho svedka

"Ako sa voláš, dieťa moje?"

"Volám sa Stamatios"

"Stamatios, dieťa moje, nevieš, že na horu Athos musíš prísť v pevnom (teplom) oblečení [kvôli počasiu]."

"Nemal som potuchy,... Vzal som si lietadlo, potom som si vzal taxík [a prišiel som sem na svätú Horu Atos]."

„Mysleli sme si, predstavte si, koľko peňazí má na to, aby si mohol dovoliť taxík [na horu Atos].

Bol naozaj krásny! Jeho matka bola Nemka a otec Grék... uvedomíte si, aký bol krásny, mužný, naozaj krásny...“

Čítať Ďalej