Starec Paisij: Pochopenie hlbšieho zmyslu života
Je len málo ľudí, ktorí utrpeli nejaké nešťastie a majú z toho bolesť. Väčšina ľudí trpí tým, že nepochopili hlbší zmysel života.
Abeceda kresťana
Je len málo ľudí, ktorí utrpeli nejaké nešťastie a majú z toho bolesť. Väčšina ľudí trpí tým, že nepochopili hlbší zmysel života.
Nemali by sme dovoliť, aby sa nás sused pýtal na čokoľvek, čo si želajú. To je pre duchovného človeka ponižujúce...
„Pane Isuse Christe, zmiluj sa nado mnou“ - nepretržité recitovanie týchto slov nás neunaví. Na začiatku musíme byť vytrvalí. Neskôr si človek zvykne modliť sa s ľahkosťou a bez toho, aby chceli prestať, keď to niekto povie...
Život po smrti – myslím si, že o tejto téme je veľmi ťažké diskutovať, pretože je to niečo, čo presahuje našu skúsenosť. Môžeme hovoriť len o tom, čo kresťanstvo učí na základe Svätého Písma, Cirkvi, Svätých Otcov a 2000-ročnej skúsenosti [Pravoslávnej Cirkvi]. Tu je kľúčové, že ak život nie je večný, všetko stráca zmysel. Akákoľvek hodnota, dokonca aj hodnota samotného ľudského života, stráca zmysel, pretože všetko cenné, čo existuje, existuje v spojení so životom.
Z učenia 100-ROČNÉHO RUSKÉHO STARCA JEREMIÁŠA (ALEXINA)
O hriechu, pokání a monastierskom postrihu
Po ničom netúžme. Mali by sme mať len jednu túžbu: milovať Boha. Preto svätí hovoria: Dávajte pozor na to, čomu dovolíte zostúpiť z mysle do svojho srdca; nedovoľte ničomu zostúpiť, pretože je nebezpečenstvo milovať to tomu, čo zostupuje z mysle do srdca. Dokonca to/ich uctievať ako boha. Urobiť z toho/neho modlu namiesto Boha. A toto je najhorší z hriechov: modlárstvo.
Mních, chudobný, viete... zatiaľ čo on zatláčal dvere, tlačil ich aj diabol... a diabol bol silnejší. (Mních) hovoril: "Pane Isuse, Pane Isuse!"
Otec Teodor: Postoj k Presvätej Bohorodičke určuje veľa vecí a dá sa povedať, že Presvätá Bohorodička je záhadou, nie preto, že by pred nami bolo niečo skryté, ale pre Jej úroveň dosiahnutia (svätosti). Je to preto, že naša schopnosť vidieť Jej vznešenosť a mať k nej správny postoj nezávisí ani tak od teoretických vedomostí (potom by to už nebolo tajomstvom, pretože všetko bolo napísané), ale od nášho osobného duchovného života, nášho osobná skúsenosť s hľadaním Boha, skúsenosť, ktorú máme, keď sme si uvedomili, že kresťanstvo je snaha o osobný vzťah so Živým Bohom, oddanosť ukrižovanému Bohu.
Láska je najkrajší kvet v záhrade cností, ktoré spoločne tvoria kyticu rozlišovania.
Otec Simeon (Zaharia) z monastiera Sihastria v Rumunsku nám dáva svoju poslednú radu, svoje posledné slová pred smrťou. Teraz má 94 rokov a žije v pustovni v rumunských horách...