Články a knihy

Zbav ma z rúk démonov, lebo ma obkľúčili mnohí psi

“Zbav ma z rúk démonov, lebo ma obkľúčili mnohí psi”

— Kánon pre odchod duše z tela

 

Obklucili mn mnohi psi

 

Keď bolo naše bratstvo prvýkrát založené, došlo k strašnému, ale aj prospešnému incidentu so starcom v našom skíte; starší otcovia si to určite budú pamätať. Tento starec, ktorý bol chorý so srdcovou vadou, ma jedného dňa zavolal, aby som išiel a vyspovedal ho.

Naozaj sme mali spoveď, ale pokušiteľ zasiahol a presvedčil starca, aby skryl určité jeho chyby (hriechy). Možno k týmto pochybeniam došlo, keď ešte stále žil na svete. Keď sa stav jeho srdca zhoršil a uvedomil si, že sa blíži čas jeho odchodu, poslal svojho brata, aby ma požiadal, aby som sa znova vrátil vyspovedať ho. Jeho brat, ktorý bol tiež mníchom, mi povedal, že starec je netrpezlivý, a požiadal ma, aby som zistil, čo sa deje, a pokúsil sa ho trochu upokojiť skôr, ako stratí svoju dušu. Prekvapilo ma to, pretože som vedel, že mnísi sú akosi trpezlivá v pokušeniach a chorobách a kvôli bolesti sa nie ľahko stávajú netrpezlivými.

Keď sme tam išli a videli som starca, uvedomil som si, že to nie je netrpezlivosť, ale namiesto toho sa mu niečo deje, niečo veľmi relevantné jeho duši. Povedal som svojmu bratovi, aby nás opustil a hovoril som so starcom sám. Sedel som vedľa neho a pochopil som, že je obklopený démonmi.

"Geronda (Starče), si obklopený zlými duchmi?" Povedal som mu.

"Áno, svätý otec."

Videl som, že bol rozrušený, pozeral sa doľava a doprava, akoby sa snažil chrániť pred šialenými psami, ktorí ho obklopili a útočili na neho. Tiež som videl, že bol veľmi pozorný, unesený tým, čo mu démoni hovorili. V snahe pomôcť mu, som trochu zmenil tón môjho hlasu a povedal som mu:

"Geronda, čo ti hovoria démoni?"

"Oh! Nemôžem povedať, čo mi hovoria.“

"Nie, nie, venuj veľkú pozornosť tomu, čo ti hovoria, pretože poznajú naše hriechy lepšie, ako si ich pamätáme my."

Postupne začal rozprávať to, čo mu hovorili démoni. Obvinili ho z rôznych pochybení, ktoré nepriznal pri spovedi, a vystavovali mu ich pred ním, čo spôsobovalo jeho zúfalstvo. Dostával som cez neho všetky informácie v nádeji, že Boh bude v tomto ťažkom čase jeho zúfalstva k nemu milosrdný. Stále som mu hovoril, aby mi vyznal svoje hriechy, keď ich počul od démonov, čo aj robil. Keď som však videl, že je stále v biednom stave, rozrušený, nepokojný, a zúfalý, povedal som mu:

"Geronda, idem na chvíľu von, ale vrátim sa."

"Nie, môj drahý duchovný otec, zostaň pri mne!"

„Je to v poriadku, budem preč len na dve alebo tri minúty; to nie je veľký problém, budem späť. “

Odišiel som a išiel k otcom v našom bratstve a povedal som im:

„Otcovia, starec je v ťažkej situácii. Urobme pre neho modlitebnú reťaz.“ Všetci sme urobili modlitebnú reťaz (s čotkami), a keď som sa vrátil k starcovi, našiel som ho už v pokojnom stave.

"Čo sa deje, Geronda?" Kde sú?" Povedal som mu.

"Tu. Psi (démoni) sú stále okolo. “

"Ale hovoria ti niečo?"

"Teraz sú ticho."

"Výborne!"

V noci, keď som vošiel do svojej cely pre svoju osobné (nočné) bdenie a začal modlitbu, cítil som, že démoni, ktorí boli predtým na mieste so starcom, boli teraz vo svojej kélii (cele) a spôsobovali mi problémy. Vo všetkých mojich rokoch to bolo určite prvýkrát, kedy som sa stretol s toľkými démonmi, ktorí bojovali proti mne – tak blízko, tak zreteľne. Zapol som svetlo, aby som mohol čítať, ale nemohol som čítať. Démoni boli všade, vľavo a vpravo. Vôbec som sa ale nebál, pretože som vedel, že sú tam, aby ma vystrašili tak, aby som nešiel späť na pomoc starcovi. Povedal som im, aby robili svoju prácu a ja budem robiť zase svoju. Neskôr som zašiel na Božskú Liturgiu, tam sa ale neobjavili. Po Božskej Liturgii som sa vrátil k chorému a takmer mŕtvemu mužovi s ďalším duchovným otcom, s ktorým som vykonával Tajiny svätého myropomazania (pomazania olejom pre chorých) a spovede. Položil som starcovi konkrétnu otázku:

"No, boli to iba démoni, ktorí sem prišli?" Kde je tvoj Anjel strážny?“

"Ten je tu tiež."

"Ale prečo ťa neberie?"

"Čaká na príkaz zhora."

"Vidíš svojho strážneho Anjela, ale vidíš aj našich strážnych Anjelov?"

"Vidím ich. A vaši Anjeli majú na hlave akúsi korunu. Ďalej majú na nich (korunách) niečo zvláštne, čo naznačuje, že strážia duchovných otcov.“

Stále mi hovoril, že v pondelok (napriek tomu, že bol piatok) sa uskutoční festival, na ktorom sa zúčastnia niektorí ľudia, ktorí tu boli v súčasnosti neprítomní. Myslel, samozrejme, na jeho pohreb a títo ľudia tam skutočne v pondelok aj boli.

Počas jeho posledných dní ho démoni chceli podkopať niečím vážnym, pretože priznal všetko ostatné. Pretože pri všetkých ostatných záležitostiach stratili, boli rozzúrení a nakoniec sa ho snažili aspoň na niečom nachytať. Deň pred smrťou starca som poslal otca Jozefa, aby držal bdenie, modlil sa za neho na modlitebných čotkách, a (takto) mu pomáhal. Keď som tam prišiel ráno, povedal mi starec v prítomnosti iných, ktorí tam boli:

"Môj dobrý spovedník, dovoľ mi povedať ti, ako ma démoni takmer nachytali, a ako by som bol úplne stratil svoju dušu."

"Čo to bolo, Geronda?"

"Včera v noci mi démoni vraveli, že sa uzdravím a všetko by šlo preč, keby som vypil celú túto kanvicu s vodou." Pochopiteľne som pochopil, že znamenajú, že ak budem piť, prasknem a zomriem, ale ja som bol úplne ovládnutý myšlienkou to urobiť, aby sa (konečne) skončilo moje mučenie. A keď som žiadal otca, aby mi dal džbán s vodou, môj brat tomu zabránil tým, že mu povedal, že ak budem piť, prasknem. Nedali mi to a ja som bol zachránený.“

Stručne povedané, po Božskej Liturgii v nedeľu som znova navštívil starca a zistil som, že je veľmi pokojný, sediaci v kresle. Riekol som mu:

"Ako sa máš, Geronda?"

"Som veľmi dobre, môj drahý spovedník. Nech ťa Boh odmení za to, čo si urobil.“

"Idem si ľahnúť na hodinku," povedal som mu, "pretože som bol včera na nočnej vigílii, a potom sa k tebe vrátim."

"Áno, choď odpočívať, Geronda."

Nakoniec som odišiel. Keď som sa zobudil po jednej hodine, otcovia mi povedali, že zvony zvonili už pred pol hodinou. Ach, povedal som, že musel už opustiť tento svet. A vskutku už vypršal starcov život.

Vyššie uvedený prípad odhaľuje človeka, ktorý nebol na jeho odchod z tohto sveta dobre pripravený. Ďalej vám poviem prípad dobre pripraveného duchovného človeka, aby ste videli rozdiel v týchto dvoch prípadoch...

starec Efrém Arizónsky