Články a knihy

Nevďační ľudia nikdy nie sú spokojní, sťažujú sa na všetko

Starec Paisij: Keď vidíte ľudí, ktorí sú veľmi znepokojení, utrápení a smutní, hoci nechcú nič, mali by ste vedieť, že chcú Boha. Ak ľudia majú všetko – materiálne statky a zdravie – ale namiesto toho, aby boli Bohu vďační, kladú na Neho absurdné požiadavky, pôjdu na ručnom vozíku do pekla.

Ak sú ľudia vďační, sú spokojní so všetkým. Každý deň premýšľajú o tom, čo im Boh dal, a zo všetkého sa tešia. Ale ak sú nevďační, nič ich nepoteší. Na všetko sa sťažujú a majú neustále zlú náladu. Povedzme, že si nevážia slnečné lúče a sťažujú sa. Prichádza severný vietor a zmrazuje ich. Nechcú slnko, chcú triašku, ktorú prináša severný vietor.

Starče, čo tým myslíte?

Chcem povedať, že ak nerozpoznáme požehnanie, ktoré nám Boh dal a namiesto toho sa sťažujeme, potom prichádzajú skúšky a my sa zrolujeme do klbka.

Nie, v skutočnosti myslím toto. Ľudia, ktorí majú toto ‘pravidlo‘, zvyk sa sťažovať, mali by si byť vedomí toho, že Boh im dá záplatu, takže môžu aspoň opravovať niektoré škody v tomto živote. A ak nedostanú túto facku, tak to je horšie, pretože potom zaplatia za všetko, raz a navždy, v ďalšom živote...

Viac si môžete prečítať v najnovšom čísle Svetla Pravoslávia: https://www.pravoslavie.sk/subory/Svetlo%2059.pdf