Články a knihy

Svätý Paisij a homosexuálny muž | Hora Atos | výpoveď priameho svedka

"Ako sa voláš, dieťa moje?"

"Volám sa Stamatios"

"Stamatios, dieťa moje, nevieš, že na horu Athos musíš prísť v pevnom (teplom) oblečení [kvôli počasiu]."

"Nemal som potuchy,... Vzal som si lietadlo, potom som si vzal taxík [a prišiel som sem na svätú Horu Atos]."

„Mysleli sme si, predstavte si, koľko peňazí má na to, aby si mohol dovoliť taxík [na horu Atos].

Bol naozaj krásny! Jeho matka bola Nemka a otec Grék... uvedomíte si, aký bol krásny, mužný, naozaj krásny...“

Hovorí nám: „Môžete ma vziať so sebou a ukázať mi horu Atos, pretože nemám ani poňatia [o týchto miestach]

"Zoberieme…"

“Prosím, chcem navštíviť svätého Paisija...”

„[…], myslím, bol som tam krátko predtým na 6 hodín... teraz sa musím vrátiť, vyliezť opäť na hory, zazvoniť na zvonček, [Saint Paisios] ma uvidí a povie mi: "Ty, bacuľatý, bol si tu tesne predtým, čo zase chceš?"

„Budem musieť ísť autobusom, prejsť, zliezť, ukázať kríž v mori, odísť, ísť do Karyes, ísť do Dochiariou [monastiera], igumen nás nájde, veľa nadáva, nie je to ľahké s tým mužom…

...a začal som byť nervózny, hovorím si „do čoho som sa to dostal? prečo si s ním musel začať rozhovor? Teraz sa musíš vrátiť ku sv. Paisijovi...“

Začal som blázniť, ale ty máš právo toto všetko podstúpiť...nakoniec musíš povedať „Áno, pôjdeme!“ ...pretože [on je] Christos... a povedal som mu: "Brat môj, prerušíme sieť [cyklus], pôjdeme!"

„Znova sme tu, niesli sme batožinu na chrbte, cestoval len so skarpínami [poltopánkami], nemali sme mu čo dať, aby si ich mohol preobuť... vyrobili sme mu palicu, aby sme mohli liezť po zamrznutej ceste. hory, je to do kopca, najprv je to z kopca, ale potom to je do kopca, aby ste dosiahli sv. Paisija [kéliu].“

A gay man meets St. Paisios

Zazvoníme a objaví sa starec Paisij. Keďže včera pršalo a nádrž bola plná vody, chcel, aby sme vodu opäť načerpali, aby sme nádrž vyčistili od zvyškov.

"Vitajte chlapci!" povedal. Vzal nás dovnútra, znova sme urobili tú istú prácu, odčerpali vodu [z nádrže], aby sme vyčistili to, čo zostalo vo vnútri, a starec si vzal ho [Stamatisa] súkromne.

„Bol zachránený! Neskôr vysvetlím prečo."

„Rozprávali sa v súkromí, stáli neďaleko. [Stamatis] bol grécko-nemec, takže vedel po grécky.

Kým sa rozprávali, tento chlap [Stamatis] začal svietiť, tma jeho tváre odchádzala a svietil, svietil, svietil, svietil, ....

Starec Paisij mi hovorí: „Vangelis, poď sem“.

"Od tejto chvíle po zvyšok svojho života preberáš povinnosť modliť sa za chorého, už zosnulého, menom Michalis."

"Ak sa staneš kňazom alebo čímkoľvek iným, čím sa staneš, budete sa za neho modliť celý život!"

Starec Paisios teda hovorí Stamatisovi: „Nemáš právo znova sa modliť za tohto muža [Michalisa]. Evangelos preberá tvoju povinnosť modliť sa odteraz za neho.”

"Keď sme boli v Iverone [monastieri], spýtal som sa ho: "Prečo si prišiel na horu Athos?"

"Môj priateľ zomrel a prišiel som na horu Athos, aby som sa pomodlil za jeho dušu," povedal mi.

"Som lekár a som šikovný, nie som hlúpy, keby ste sa ma spýtali "Prečo ste prišli na horu Athos?" Povedal by som: "Môj priateľ zomrel na leukémiu a prišiel som sa za neho pomodliť na Mt. Athos", "... môj priateľ zomrel na rakovinu...", "...môj priateľ zomrel na mŕtvicu... “

…ale nespomenul chorobu, ktorá zabila jeho priateľa.

„A ako lekár som zistil, že zomrel na AIDS. Hneď som na to prišiel. Ako viete, v tom čase AIDS okamžite súvisel so žitím ako homosexuál. Takže som nič nepovedal, nič sme nepovedali, pretože sme ho nechceli znechutiť a zarmútiť.“

„Keď sme odchádzali [z kélie], starec Paisij ho berie do náručia, takto... trochu ho pobúcha a povie mu:

"Stamatios, neboj sa ničoho, pretože ak sa ti podarilo oklamať ma, aby som ničomu nerozumel, tak si predstav, ako sa ti podarí oklamať aj mýtnice [počas odchodu duše z tela a jej výstupe do neba],..."

"Uvedomil si si, čo mu povedal?"

Bolo to, ako keby som mu povedal: „Za normálnych okolností by som chápal tvoju vášeň, ale Boh ju predo mnou tajil, kým si mi nepovedal, čo to je...“

Vtedy by som všetkým týmto veciam nerozumel, bol som ich len svedkom, vysvetľujem ich s odstupom času.“

A on [sv. Paisij] mu povedal: „Dieťa moje, ničoho sa neboj!“. Takto ho trochu pobúchal a povedal mu: „Budem si ťa pamätať navždy“…

Teraz počúvajte, kto bol Stamatis a prečo navštívil horu Athos.

Stamatis je pre mňa svätý, pripomínam si ho ako „mnícha Stamatisa“. Stamatis sa narodil v Nemecku otcovi, ktorý bol Grék, no bol trochu brutálny. Matka, ktorá ho vychovávala, bola Nemka a mala taký krátky štýl „inštruktora“. Dieťa sa ukázalo byť naozaj krásne. Poslali ho do posilňovne a keď cvičil v posilňovni, niekto ho oslovil... a odvtedy začala sa objavovať tendencia lásky a náklonnosti k rovnakému pohlaviu.

Dieťa prišlo do Atén. Bol profesorom v Goethe. Mal veľmi dobrý plat. Tam stretol zamestnanca banky, s ktorým si vybudoval vzťah – bol to ten slávny Michalis, ten, o ktorom starec [Paisij] povedal [Stamatisovi]: „Už si ho nikdy nebudeš pripomínať, Evangelos si ho bude pripomínať, ale ty už nikdy znova“.

Chudák [Michalis] bol chorý na AIDS. Stamatis mal k nemu také šialenstvo a lásku, že povedal:

"Dostanem AIDS, aby sme mohli byť spolu chorí!" Buď opatrný! Sú to duchovné choroby a demonštrujú intenzitu vášne a musíme byť naozaj opatrní, keď o tom hovoríme!

Chcem ukázať, kde prichádza starec Paisij, aby som vám tiež mohol povedať, ako sa s tým vysporiadal.

Stamatis ochorel na leukémiu, vtedy nebolo veľa liekov, teraz to rieši väčšina [trpiacich] ľudí. Štát im poskytuje lieky, ktoré stoja okolo 2000 eur, dostávajú príspevok 800 eur mesačne. A príde pani s rakovinou prsníka a dostane 400 eur a tej, ktorá nemá nič, dá 800 eur, lebo systém je taký. Veci sú presne tak, ako vám hovorím, išli sme z jedného extrému do druhého.

Chorý [Michalis] sa dostal do nemocnice. Jeho rodičia neprijali, aby ho Stamatis prišiel navštíviť do jeho izby. Stamatis však dychtivo čakal pred nemocnicou svätého Sávu a získaval informácie o Michalisovom stave. Len čo by sa dozvedel, že Michalis schudol a teraz má 50 kg, on by tiež prešiel by aj na diétu a dosiahol 50 kg…potom 46kg…potom 43 kg.

Michalis zomrel. A keď zomrel, Stamatis povedal: "Čo mám urobiť pre toho, koho milujem, môj Bože?". Povedali mu, aby šiel na horu Atos a povedal otcom, aby sa modlili za odpočinok jeho duše.

Vášeň ho priviedla na horu Atos! Preto by ste nemali nič hovoriť!

Pretože úbohí nevedeli, čo je hora Atos, myslel si, že je to ako námestie Kolonaki, miesto ich stretnutí. Prišiel do Iveronu [monastiera], ktorý je považovaný za Kolonaki hory Atos kvôli Panagii Kolonakiotissa, tejto Panagii, prvej, kráľovskej svätej ikone hory Atos.

Prišiel [na horu], to je keď sme sa stretli a požiadal nás, aby sme ho vzali k starcovi Paisijovii. A vskutku aj  išiel k starcovi.

Starec Paisij mu povedal:

"Môj Stamatis, Môžeš sa postiť v stredu a piatok?

- Môžem!

– Na nemeckej vysokej škole zarobíš toľko peňazí, že si necháš 1/10 pre seba a zvyšných 9/10 rozdáš chudobným... dokážeš to?

- Dokážem!

- Môžeš čítať akafist ku Presvätej Bohorodičke každý deň?

– Môžeš, Stamatis, ísť raz týždenne do nemocnice a postarať sa o chorého muža, ktorému nemá kto pomôcť?

- Môžem!

– Povedz mi, môžeš ísť nájsť duchovného otca [rozumej pravoslávneho kresťanského kňaza] a vyspovedať sa?

- Môžem!

– Môžete sa riadiť kánonom, ktorý ti predpíše tento duchovný otec?

-Áno, môžem!

– Môžeš ísť každú nedeľu na Liturgiu?

-Áno, môžem!

– Choď a rob, čo môžeš...a Boh pre teba urobí...to, čo ty nemôžeš urobiť [pre seba]! povedal starec Paisij.

„Rozumel si, čo mu povedal? Choď a rob, čo môžeš, a nechaj Boha bojovať s tvojou vášňou. Dovoľ Bohu, aby za teba urobil to, čo ty nemôžeš urobiť... že ťa ťahá táto vášeň!”

Povedal mu tiež: „Už si nikdy viac nespomenieš na toho muž [Michalis]! Jeho meno ani nedáš spomínať medzi zosnulými! Toto bude povinnosťou toho, kto ju teraz má [to znamená otec Evangelos]. Priveďte ho sem."

„Prvého, ktorého spomínam medzi zosnulými, po mojom duchovnom otcovi a starcoch, a otcovi Timoteovi, prvým, koho spomínam, je tento Boží služobník Michael. Prečo? Pretože je to príkaz starca Paisija."

"Videli ste niekedy, čo znamená byť Božím anjelom?" "Anjelom Boží,!"

Blahodať Svätého Ducha ho pokryla [Stamatisa] a zvyšok svojho života prežil v úžasnom duchovnom stave. Pôstenie sa, celonočné bdenia, modlitby, pokánie, spoveď.

Venoval sa tomuto. Ktokoľvek mal AIDS a nevyspovedal sa, Stamatis vzal duchovného otca k nemu, aby sa mohol vyspovedať. Kňazi vtedy v nemocnici ľuďom s AIDS obyčajne nedávali sväté Prijímanie. Keď našiel kňaza, ktorý by im dal sväté Prijímanie, odviezol dotyčného autom ku tomuto kňazovi, aby mohol prijať Sväté Prijímanie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=iERpvjR_3dY

 

Viac o starcovi Paisijovi si možete prečítať vo Svetle Pravoslávia č. 60

Tags: starec Paisij