Články a knihy

Zázrak v lietadle: sv. starec Efrém Arizónsky zachraňuje pred katastrofou

Archimandrita Andreas Aleme (Ἀνδρέας Ἀλέμε) nám podáva svoje svedectvo o tom, ako starec Efrém z Arizony zázračne pomohol pilotovi pri príhode v lietadle. Otec Andreas bol pasažierom toho letu. Ide o videozáznam z januára 2021 v chráme svätého Lazara na Cypre.

Pred tromi rokmi som bol tu na Cypre a letel som z Cypru do Haify. Haifa je mesto v Galilei v Izraeli. Majú tam malé letisko. Lietadlo odtiaľto odštartovalo a desať minút pred príletom tam zhasli všetky svetlá. Motor lietadla sa zastavil. V lietadle bolo asi 20 Hebrejov. Hovorím dobre hebrejsky, nakoľko som ho študoval v škole v Izraeli.

Všetci začali kričať: "Umierame, umierame, zomrieme!" Niečo sa stalo a svetlá v lietadle zhasli. Pokojne som sedel na svojom mieste a mal som so sebou modlitebné čotky, ktoré mi dal otec Efrém, keď som bol v Arizone. Modlil som sa a hovoril: „Pane Isuse Christe, zmiluj sa nado mnou hriešnym.

Lietadlo sa [bezpečne] vrátilo sem, do Larnaky na Cypre. Keď pristálo, pilot, volá sa Panagiotis, Cyperčan, pribehol so slzami v očiach, aby mi pobozkal ruku. Hovorí mi: "Otče, prosím ťa, kde je ten druhý kňaz, ktorý sedel vedľa teba?" Pozerám sa napravo, naľavo... nie je tam žiadny kňaz. Pýtam sa ho: "Ako sa voláš?" Hovorí mi: "Ja som Panayiotis, pilot." "Nie je tu žiadny kňaz, som sám, prečo sa pýtaš?" Plačúc mi odpovedal: „Otče, omdlel som a mali sa stať hrozné veci... Ale v lietadle som cítil dve teplé ruky [pomáhajúce mi]... bol to starec s bielou bradou, malý a tenký... Ja videl som ho vedľa teba."

"Ja som nikoho nevidel, ale pilot ho (starca) videl."

A pilot mi povedal: "Urobil s nami tento zázrak."

Otvoril som telefón a ukázal som mu fotku o. Efrém. Hovorí: "To je on!"

Hovorím: „Sláva Bohu!“ Boh vždy robí zázraky.

Aby sa zázrak stal, potrebujeme vieru. Čo znamená viera? Dokonalá dôvera v Christa. Čo hovoríme počas Božskej Liturgie? "Odporúčajme seba i jeden druhého i celý svoj život Christovi, nášmu Bohu." Sme v Jeho rukách. Potrebujeme mať čisté svedomie a veriť v zázraky. Potom mi zavolali mnísi z Arizony a povedali mi: „V ten deň otec Efrém bol s nami v chráme a vykonávali sme večernú bohoslužbu [Apodeipno], presne tak, ako to robíme práve tu. Otec Efrém nás opustil a odišiel do svätyne. Zmizol na pol hodiny!" Urobil zázrak.

Považujem sa za hriešnika a nehodného, ale keď som mu išiel poďakovať, trikrát ma prežehnal znamením kríža a s veľkou silou ma chytil za ruku. Ja, chvalabohu, mám aj silu, ale otec ma takto držal za ruku a pobozkal ju. A ja pobozkal som jeho. A on mi hovorí: "Otče, o pár rokov pochopíš, prečo sa ti stal tento zázrak."

Čo je nemožné pre nás, je možné pre Boha. Boh stvoril svet s veľkou múdrosťou. Preto: "Požehnané je meno Pánovo odteraz až naveky." Amen, dobrý večer a nech je Boh s vami.

 

Archimandrite Andreas Aleme 2

 

https://www.youtube.com/watch?v=c3iTzRw0PxQ