Články a knihy

  • Úvod
  • Články a knihy
  • Starec Paisij: Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás

Starec Paisij: Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás

Metropolita Neophytos z Morphou:

St. Paisij mi raz povedal – už som vám o tom veľakrát hovoril. Navštívil som ho a povedal som mu: „Starče, daj mi modlitbu, pretože teraz, keď mám 25 rokov, pokušenia sa znásobili. Hovorí: „[sv.] Iakovos a [sv.] Evmenios ti povedali toľko vecí. Čo [viac ti] mám povedať?"

Povedal som mu: „Povedz mi niečo zo svojho, aby som si to zapamätal. Evmenios a Iakovos mi vždy hovoria, aby som si prečítal žaltár.“

[Sv. Paisij]: Robí pre teba žaltár tak málo?

[Metropolita Neophytos]: [Zatiaľ čo] mnísi neustále používajú Isusovi modlitbu: „Pane Isuse Christe, zmiluj sa nado mnou.“

[Sv. Paisij]: Modlitba Pána robí pre teba tak málo? Pane, zmiluj sa!

[Metropolita Neophytos]: Keď sa ocitnete v patovej situácii, akú modlitbu poviete?

[Sv. Paisij]: Preto ťa milujem. [Pretože] si ‚bezohľadný.‘ Vždy hľadáš niečo hlbšie. Nie si spokojný s mierou. Máme spoločnú vášeň. Aj ja sa ľahko nahnevám. Len čo vidím, ako sa hnev vo mne zvyšuje, našiel som neprekonateľnú modlitbu. Neexistujú slová, ktoré by to opísali, diakon [metropolita bol vtedy diakonom]. Posiela preč hnevy, telesné, psychologické a nečistých duchov [démonov, besov].

[Metropolita Neophytos]: Nastražil som uši.

[Sv. Paisij]: Sleduj, čo hovorí kňaz na Liturgii, keď zdvihne antidor.

[Metropolita Neophytos]: Teraz, kňazi, prestali to robiť...

Otec Nektários]: Stále to hovorím (pri slúžení sv. Liturgie).

[Metropolita Neophytos]: Robíš to, pretože si Kotsinohoritis [t.j. z Kokkinohoria („z Červených dedín“), čo sú dediny Ammochostos, okres Famagusta známy svojou červenou úrodnou pôdou]. Kňaz vezme antidor a urobí to [znamenie kríža] nad Christovým telom a krvou, pričom hovorí: „Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás.”

„Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás.”

 [Sv. Paisij]: Toto hovorím.

[Metropolita Neophytos]: Povedal som to ľuďom, keď som začal s homíliami. Pred 10 rokmi... Nie, nie je to tak veľa.

Christodoulos [mužské meno] vie lepšie ako všetci ostatní. Začal som robiť homílie v roku 2015. Predtým, ako sme išli do Kolymvari [jún 2016].

[Otec Nektários]: Christodoulos hovorí 2015.

[Metropolita Neophytos]: 2015. Koľko to je? 8 rokov.

Povedal som ľuďom, že svätý Paisij mi povedal, aby som v ťažkých časoch povedal: „Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás ”

Niektorí policajti v Ioannine [Grécko] to počúvali. Pozrite sa, ako modlitba putuje cez web a moderné médiá. Toto je ‚tovar‘ techniky, ona nemá len ‚zlé‘. Povedali mi [policajti], že našli muža, ktorý o polnoci ležal na ulici pre problémy so srdcom. Policajti zavolali záchranku a tá začala CPR. Cítili, že sa preberá z bezvedomia, no opäť ho strácali. Sestrička hovorí policajtom: "Stratíme ho, chlapci."

Jeden z policajtov bol veľmi zbožný. Počúval [moje homílie], kde som povedal: „V ťažkých časoch sa modlite: „Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás.” Začal teda nahlas hovoriť: „Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás.” Zvyšok [ľudí tam] mu povedal: „Si policajt alebo kňaz? Povedal: "Som policajt, ktorý verí v kňazov." „Veľké je meno Presvätej Trojice. Najsvätejšia Bohorodička, ochraňuj nás.”

Muž nadobudol vedomie. Nadobudol vedomie a bol schopný sedieť. Povedali mu: "Poďme do nemocnice spraviť pár testov." "Nie, cítim sa v poriadku." „Nie, mali by si ísť. A vedzte, že ste nadobudli vedomie nie vďaka sestrám, ale vďaka policajtovi, ktorý vzýval meno Presvätej Trojice." "Choďte si teraz otestovať vaše srdce."

 

https://www.youtube.com/watch?v=rx_tbvricjw

 

VIac vo Svetle Pravoslávia č. 65:  http://www.pravoslavie.sk/subory/Svetlo 65.pdf